kadinverkek.net

Dağlıca’da Aslında Neler Oldu? Birinci Ağızdan Dağlıca’yı Anlatan Bu Yazıyı Lütfen Okuyunuz

Dağlıca’da Aslında Neler Oldu? Birinci Ağızdan Dağlıca’yı Anlatan Bu Yazıyı Lütfen Okuyunuz
  • Gündem
  • 08 Eylül 2015
  • 395 KEZ OKUNDU

Dağlıca’da 16 vatan evladının şehit olmasıyla sonuçlanan saldırıdan sonra sosyal medya üzerinden olayı kınayan ve hatta lanetleyen insanlar; olayın aslında hangi ortamda ve şartta meydana geldiğini en iyi birinci ağızdan yazılmış bu yazıyla anlayabilirler.

Soap kullanıcı adıyla Ekşisözlük platformunda dağlıca’da yaşananlara dair aslında kimsenin düşünmediği, aslında orada neler olduğunu en iyi anlatan yazı..Orada matlayan mayınların hangi özelliklere sahip olduğu, neyin amaçlandığı? Pusuya yatmış PKK’lı hainlerin neden askerimiz tarafından fark edilemediği? tüm bunları bölgeyi bilen birinin ağzından yayınlıyoruz.

O yolu defalarca geçmiş biri olarak şunları söylemek istiyorum:

1) Bir arkadaş “dedektör yok mu?” demiş. Var hem de çok var. Ama anti-tank mayını değil kullanılan mühimmat. Plastik ya da reçineye batırılmış muhafazaya sahip el yapımı düzenekler. Bunları kullanmak insanlık suçudur ve ilgili prosedürlere göre kullanımı tamamen yasaktır. Bu gibi mühimmata “mayın” muamalesi yapılmaz. “Mayın” anti-personel ya da anti-tank özelliğine göre 30/300 kiloluk bir ağırlıkla kendi kendine tetiklenen bir malzemedir. Yol kenarına tuzaklanan bu mekanizma ise elle aktive edilir. Tetik mekanizması radyo sinyali ile de çalıştırılabilir ama pkk, tsk’nın jammer kapasitesini bildiğinden bunu tamamen manuel olarak tuzaklamıştır. Yani böyle bir aygıtı 3 sene önce o yolun kenarına da gömsen, vakti gelince patlatmanın önüne kimse geçemez.
12

2) Patlayıcının türüne göre değişmekle birlikte, bu blast etkisine karşı koyabilecek bir zırh türü yoktur. (Aslında vardır, ancak çok pahalıdır. Blast etkisi dediğim etki, vücut bütünlüğüne zarar vermese de, dış kanamaya sebep olmasa da öldürücüdür. Nasıl olduğunu yazıp insanları tedirgin etmek istemiyorum.)
15

3)Patlamanın amacı, tek bir aracı notralize etmek değildir. Yolu tıkamak, konvoyun hareket kabiliyetini yok etmek asıl amaçtır.
14

4) Tek bir patlama gerçekleşmez. Kendilerini zırhlı personelden dışarı atan piyade (yaya asker anlamında, yani komando vs de olabilir) küçük diğer patlamalarla dağıtılır ve mevzi almaya zorlanır.
13

5) Mevzi almak hayat kurtarır, ama hangi yöne alacaksın. Bir dağ geçidinde, hemen önündeki yamaca karşı tam siper yatmış asker zor hedeftir. Piyade tüfeği ya da rpg ateşine dayanabilir, ama el bombasına karşı mukavemet gösteremez. Kaldi ki önündeki tepeye karşı korunaklı olsa da, arkasındaki tepeye karşı bütün vücuduyla açık hedeftir.
11

Yazının Devamı İçin Aşağıdaki Sonraki Sayfa Butonuna Tıklayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ